Karate je dostupan svima bez obzira na pol i godište.
Osnovna ideja koju je zastupao Funakoši Gičin bila je što šira rasprostranjenost karatea ne samo među odraslim muškarcima već i među djecom, mladima i ženama. Karate se posmatrao kao stil života, a ne samo kao hobi. Kako bi se to postiglo bilo je neophodno uprostiti određene elemente borbe kao i same pokrete tako da mogu da budu izvodljivi bez obzira na pol i životnu dob.
Vježbanje ovih jednostavnijih elemenata značilo je da se karate osim kao borilačka vještina može posmatrati i kao način za jačanje tijela i duha.
Karate povoljno utiče na razvoj psiho-fizičkih sposobnosti, pogotovo kod djece, i predstavlja bazičan sport koji je pogodan kao uvod u bilo koji drugi sport, jer utiče na ravnomjeran razvoj lijeve i desne strane tijela kao i na razvoj motoričkih sposobosti i kooridinaciju pokreta.
Djeca mogu da počnu da vježbaju karate od 4 godine, ali to mora biti organizovano i sistematski, što znači da ne treba juriti za zvanjima i medaljama, već posvetiti pažnju pravilnom učenju osnovnih principa karatea, za šta je ključno odabrati pravu školu karatea.
Škola karatea koja se uči u Karate klubu “Zanshin” zasniva se na učenju osnovnih principa napretkom kroz zvanja koja se u karateu nazivaju KYU i DAN, a čija su vizuelna obelježja pojasevi različitih boja:
9. KYU – žuti pojas
8. KYU – narandžasti pojas
7. KYU – crveni pojas
6. KYU – zeleni prvi pojas
5. KYU – zeleni pojas
4. KYU – plavi prvi pojas
3. KYU – plavi pojas
2. KYU – ljubičasti pojas
1. KYU – braon pojas
1 DAN – crni pojas
Put do crnog pojasa, kao jednog od bitnih ciljeva, traje minimalno 5 godina. Sticanje crnog pojasa može se porediti sa završetkom osnovne škole karatea, na tom putu ukupno postoji 10 KYU-ova, odnosno 10 razreda koje je potrebno završiti.
Ovakav program prilagođen je učenju kvalitetnog karatea ali je istovremeno prilagođen i sistemu takmičenja.